Bilgi Bankası

Avalanche Hakkında Merak Edilenler

0 12

Dijital varlıkların geliştirilmesi ve bunların ticaretinin yapılması için kullanılan farklı ağlar var. Avalanche de bunlardan birisi ve blockchain tabanlı. İşte bu durum herhangi bir proje için blok zinciri geliştirme zorunluluğu olmadan dijital varlık üretmeye imkan veriyor.

Emin Gün Sirer gibi önemli bir ismin de geliştiricileri arasında yer aldığı Avalanche, yakın zamanda kripto para piyasasının en fazla tercih edilen ağı olmayı hedefliyor. Günümüzde kullanılan sistemlerin eksiklerini kapattığını ileri süren sistem içerisinde AVAX ile işlem yapılabiliyor. AVAX, sistemin kripto para birimi. Bu özelliğinin yanında yatırımcılara son dönemde büyük karlar ettirmesi ile de öne çıkıyor.

Avalanche Nedir?

Avalanche nedir şeklindeki soruya verilecek cevap oldukça ayrıntılıdır. Ava Lab tarafından geliştirilen bu ağ, geliştiricilere gerekli olan teknolojiyi sunuyor. Ve onlara istedikleri özelliklere sahip kripto paraları geliştirme imkanı ve ticarini yapma imkanı veriyor.

Avalanche ile ilgili bilinmesi gereken hususlardan birisi de ağın nasıl çalıştığıdır. Sistem, üç farklı zincirden meydana geliyor. X-Chain, sistemin ana zinciridir ve dijital varlıkların yönetilmesi sürecinde kullanılır. P-Chain ise bir diğer zincirdir ve ağdaki işlemleri doğrulamak için kullanılır. Buna ek olarak ağdaki temel verileri ve doğrulayıcıları idare etmek ve blok zincirine bağlı olan alt ağlar oluşturulmasında devreye girer. Son zincir ise C-Chain olup, akıllı kontrat ağı olarak çalışır.

Karmaşık bir sisteme sahip olan bu ekosistem, PoS temelli protokolü kullanıyor. İlgili protokol güvenlik konusunda etkili sonuçlar veriyor. Ayrıca ağın sahip olduğu diğer özellikler sayesinde merkeziyetsizlik, yüksek ölçeklenebilirlik ve anlık işlem yapma imkanı da ortaya çıkıyor. Ağdaki işlemlerin yapılma süresi oldukça kısa. İşlem hızının saniyenin dahi altında olduğu belirtiliyor.

Sistem geliştirilirken merkeziyetsiz ağların temel sorunlarının ortadan kaldırılmasına dikkat edilmiştir. Bu kapsamda siber saldırganların yapması muhtemel saldırılara karşı sistemsel önlemler alınmış ve güvenlik seviyesi arttırılmıştır.

Avalanche ağının en önemli farklarından biri de çevreci olmasıdır. Diğer ağlara bakıldığında önemli kısmının yüksek işlemci gücü gerektirdiği ve bu da yüksek enerjiye ihtiyaç duymaları gerektiğini ortaya koyar. Ancak burada işlem onayları için yüksek işlemci gücüne ihtiyaç yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.