Bilgi Bankası

Curve Nedir? Bilinmeyen Detaylar

0 7

Blockchain teknolojisinin temelde yer aldığı kripto dünyası, henüz yeni bir alan olarak kabul ediliyor. Yeni olması nedeniyle bazı eksiklikleri sonradan fark ediliyor ve bunlara ilişkin çözümler üretiliyor. Stablecoin ve merkezsiz borsalar da bunlar arasındadır. Buradaki iki kavramla ilgili sorun için geliştirilen Curve, etkili sonuçlar veriyor. Peki, Curve nedir?

Curve Nedir?

Curve; merkezsiz bir borsa olup, Ethereum ağı üzerinde geliştirilmiştir. Aynı zamanda DeFi protokolü olarak da biliniyor. Bu merkezsiz borsa, stablecoin’lerin listelenmesine imkan veriyor. Böylece herhangi bir aracı olmadan bunların takası sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor.

Stablecoin, bir anlamda gerçek finans piyasası ile kripto dünyasının arasındaki köprü. İlgili köprü sayesinde kullanıcılar, bazı işlemleri daha tereddütsüz olarak yapabiliyor. Bunun yanında bahsedilen stabil kripto para birimleri kullanılarak staking türünden işlemler de gerçekleştiriliyor.

Curve ağında kullanıcıların pasif gelir elde etmesine imkan veren işlemler de var. Kullanıcılar, sahip oldukları varlıkları, burada yer alan likidite havuzlarına kilitliyor ve buna bağlı olarak da ödül kazanıyor. Bahsedilen kilitleme işlemi sırasında kullanıcılar kripto varlıklarını kullanamıyor. Bunun karşılığında ise CRV kazanıyor.

DeFi protokolü ile merak edilen farklı konular var. Bunlardan birisi de CRV nedir sorusudur. Sistemin yerel tokeni olan CRV, aynı zamanda bir kripto para birimidir ve yatırım aracı olarak kullanılabilir. Birçok borsada listelenmiş olan bu tokenı alabilir ve yatırım aracı olarak değerlendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama