Bilgi Bankası

Diyet Yapanlar Ara Öğünlerde Neler Yemeli?

Diyetlerde ara öğün nasıl yapılmalı? Diyet için ara öğünde neler yenmeli ve yenmemeli?

0 337

Sağlık ve dengeli beslenerek zayıflamak isteyenler uyguladıkları ana kural; 3ana 3 ara öğün beslenme şeklidir.  Ara öğün yapmak kan şekerini dengeleyerek tokluk hissi vereceği için diyetin daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır.

Bunun dışında sık sık beslenmek metabolizmayı çalıştıracağı için zayıflama hızlanacaktır.

Ara Öğünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ara öğün saati ana yemekler yendikten 2  ya da 3 saat sonra olmalıdır. Lifli besinlerin mide de kalması daha uzun olduğu için ara öğünlerde lif içeren besinlerin tüketilmesine dikkat etmek gerekmektedir.

Porsiyon kontrolü ana yemekler de olduğu gibi ara öğünlerde de geçerlidir. Gereğinden fazla tüketilen her gıda kilo almaya olanak sağlayacaktır.

Sağlıklı Ara Öğün Tercihleri

Ara öğün planı yapmak için ne yiyeceğine karar veremeyenler için yanlış besinlerden kaçınmanın pek çok yolu vardır. Kuru meyveler ve taze meyveler ara öğünlerde mutlaka yer almalıdır.

Sebze, meyve gibi lif oranı yüksek gıdalar tüketmek açlık hissinizi bastıracağı için kilo vermenize yardım olacaktır. Güzel bir salata en iyi ara öğün tercihlerindedir. Bunun dışında probiyotik yoğurtlar, ayran, kefir gibi yararlı bakterilere sahip yiyecekler ara öğünlerde tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama