Bilgi Bankası

Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Fodmap diyeti nedir ve nasıl yapılır? Son yılların popüler diyetlerinden olan Fodmap diyeti ile ilgili bilgiler.

0 372

Fodmap diyeti son yılların en popüler zayıflama yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fodmap diyet, tahıl ve baklagiller gibi besin gruplarında bulunan karbonhidratın tüketilmesinin azaltılması ile yapılan bir diyet şeklidir.

Fodmap Nedir, Diyet ile Kurtulmak Mümkün müdür?

Fodmap, tahıl ve baklagiller gibi gıda maddelerinde bulunan karbonhidratlardır. Bu gıda maddeleri ile vücuda alınan fodmap; gaz, şişkinlik, mide ağrısı, ishal gibi sindirim sistemini bozan etkiler oluşturmuştur. Bu yüzden bu sindirim sorunlarının giderilmesi için düşük fodmap diyetleri uygulanmıştır.

Gaz, şişkinlik, kramp, mide ağrısı ishal gibi bağırsak sorunları olan kişiler yüksek fodmap barındıran yiyecekleri keserek bu şikayetlerinden kurtulabilmektedir. Bu sayede hem bağırsak sorunları ortadan kalkacak hem de zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Fodmap İçeren Besinler Nelerdir?

Fodmap diyetinde uzak durulması gereken besinler yüksek fodmap içeriği olan besin maddeleridir. Tam tahıllı, kepekli buğday ürünleri ve soğan sarımsak gibi besinlerde bulunan fruktan sindirim sistemi sorunlarına yol açacaktır.

Arpa çavdar gibi diğer tahıl grupları ve fasulye, nohut mercimek gibi baklagillerde de çokça fodmap etkisi görülmektedir. Elma, kayısı, incir, hurma gibi meyvelerde fodmap içeren besin grubundadırlar.

Yüksek fodmap besinleri birkaç hafta beslenme programından çıkarmak bu besinlerin yol açtığı rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama