Bilgi Bankası

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Glutensiz diyet yapmak mümkün mü? Glutensiz gıdalar nelerdir ve nasıl yapılır?

0 309

Tahıllarda bulunan proteinlere gluten adı verilmektedir. Gluten, mide ve bağırsakta sindirimi kolay olan bir bağırsak çeşididir. Fakat bazı kişilerde gluten hassasiyet yaratabilmektedir. Şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı ve gaz şikayetlerine yok açmaktadır.

Sağlık problemleri yaşamak istemeyen insanlar glutensiz diyet yapmak istemektedirler.

Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Glutensiz diyet yapmak isteyenler gluten içeren yiyecekleri araştırmaktadırlar. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünleri gluten içeren besin maddelerinin başında gelmektedir. Fakat bazı kişilerin vücutlarında tolere edilme durumlarına göre yulaf tüketimi mümkün olmaktadır.

Vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş unlarda gluten bulunabilmektedir. Pastanelerde satılan keke, poğaça, pasta gibi hamur işi çeşitlerinde, hazır çorbalar, kahvaltılık için tüketilen gevreklerde, irmik, makarna, şehriye gibi gıda ürünleri gluten içermektedir.

Glutensiz diyet yapmak isteyen kişilerin ya da glutene hassasiyeti olan kişilerin bu yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Glutensiz Gıdalar Nelerdir?

Glutene hassasiyeti olanlar ya da glutensiz diyet gıdaları başlıca şu şekildedir; Taze meyve ve sebzeler, Kuru fasulye, mercimek, nohut gibi baklagiller, fındık, badem, ceviz gibi işlenmemiş kuruyemişler, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, beyaz et, balık etler,  mısır, soya ve fasulye gibi besinlerden yapılmış unlar, tüm katı ve sıvı yağlar glutensiz gıdalar olarak glutensiz diyet yapan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama