Bilgi Bankası

Hamilelikte Şeker Hastalığı Nedir?

Hamilelikte Şeker Hastalığı ile ilgili tüm bilgiler.

0 311

Hamileler için sık görülen hastalıkların başında şeker hastalığı gelir. Şeker hastalığı temel olarak kandaki glikoz şekerinin en küçük yapı taşının birikmesi anlamını taşır. İnsülin yardımı ile hücrelere geçemeyen bu durum çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Hamilelerde Şeker Hastalığı

Hamilelerde şeker hastalığı yaygın görülebilen bir sorundur. Genelde gebelikte hormonların değişimi ile yüzde 3 oranında şeker hastalığı görülmektedir. Özellikle hamile olan kadının ailesinde şeker hastalığı varsa, bu durumda şeker hastalığına yakalanma riski de bulunmaktadır.

Hamilelerde şeker hastalığının oluşması halinde bebek de daha kilolu doğabilir. Aynı zamanda solunum yollarında çeşitli enfeksiyon belirtileri de meydana gelebilir.

Böyle bir durumun görülmesi halinde hamileler için hemen diyet yapmak gerekecektir. Ayrıca diyet yeterli gelmediği durumlarda insülin yüklemesi de yapılmalıdır. Şeker hastalığının ilerlememesine çok dikkat edilmelidir.

İlerlemesi halinde çocuğun normal şekilde doğmasını da engelleyebilir. Ayrıca yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da tetiklediği için annenin sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden halsizlik, yorgunluk ve şiddetli bulantı gibi durumlar oluşuyorsa hamilelerin şeker testi yaptırmaları yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama