Bilgi Bankası

Kediler Peynir Yer Mi?

Kedinizin peynir tadı var mı? Onu bir parça beslemeden önce, kedilerin peynir yiyip yiyemeyeceğini bilmelisiniz.

0 27

Bazı kedi yavruları, onları beslemeye karar verdiğiniz kedi mamasını yemekten son derece memnunken, diğerleri de fırsat buldukça tabağınızdan yemek çalmaya çalışırlar. Ve bazı evcil hayvan sahipleri yediklerinin bir kısmını kedi arkadaşlarıyla paylaşmaktan çekinmezler. Kedinizi yemesi güvenli olan bir yiyecekle besliyorsanız bu iyi olabilir, ancak insanlar için güvenli ama kediler için kötü olan birkaç yiyecek olduğunu bilmek önemlidir .

Kedilerin çok ilgisini çeken bir yiyecek kategorisi, süt ve peynir gibi süt ürünleridir. Bu nedenle, birçok evcil hayvan sahibi, kedilerin peynir yemesine izin vermenin iyi bir fikir olup olmadığını veya bir kedinin diyetinden sınırlandırılması veya çıkarılması gereken bir şey olup olmadığını merak etti.

Kedinize biraz peynir verdiniz ve hoşuna gitmiş gibi görünse de, kediniz etrafta peynir varken size bir ısırık istiyormuş gibi baksa, yaygın olarak sorulan bir soru şudur: Kediler peynir yiyebilir mi? Aşağıda bu konuyu inceleyebilmek için biraz araştırma yaptık.

Kediler ve Peynir Gerçekten Karışmaz

Veteriner hekimliği ve kedi beslenmesi uzmanlarına göre, kedilerin peynir de dahil olmak üzere süt ürünlerini tüketmesi aslında doğal değil. Kediniz, tıpkı vahşi doğadaki kedigiller gibi ete ihtiyacı olan zorunlu bir etoburdur, bu nedenle süt ve peynir, tüylü arkadaşınızın genel sağlık için mutlaka ihtiyaç duyacağı yiyecekler değildir.

Ayrıca, süt ürünleri yavru kedilerin mide-bağırsak rahatsızlığı yaşamasına neden olabilir çünkü çoğu laktoz intoleransı vardır ve yavru kedi olarak sütten kesildikten sonra bu intoleransı geliştirmeye eğilimlidirler. Bu, temel olarak, süt ürünlerini uygun şekilde sindirmek için gereken enzimleri üretemedikleri anlamına gelir. Birkaç örnek olarak ishal veya kusma gibi belirtiler, bir kedinin süt, peynir veya diğer süt ürünlerini tüketmesinden sonra ortaya çıkabilir.

Laktoz intoleransına ek olarak, birçok kedinin peynir gibi süt ürünlerine alerjisi olabilir. Ve eğer bu alerji mevcutsa, az miktarda peynir yendikten sonra bile semptomlara neden olabilir. Peynire karşı alerjik reaksiyon belirtileri arasında ishal, gaz, kusma, saç dökülmesi ve ciltte kırmızı veya kaşıntılı lekeler olabilir.

Not: Kedinize süt vermekten kaçınmak istiyorsanız, bazı markalar formülasyonlarında peynir içerdiğinden, onu beslediğiniz tüm yiyeceklerin ve mamaların üzerindeki içerik etiketini okuduğunuzdan emin olun.

Ya Ara Sıra Bir Tedavi Olursa?

Bazı kedi sahipleri evcil hayvanlarına arada bir küçük bir muamele olarak biraz peynir verir. Bu, özellikle kediniz süt ürünlerini tolere ediyorsa iyi olabilir, ancak bunu nadir durumlarda tutmak en iyisidir.

Peynir tehlikeli olarak kabul edilmese de, kediler için sağlıklı veya doğal bir diyetin parçası olarak kabul edilmez. Ancak evcil hayvanınız ona biraz vermeniz konusunda ısrar ederse, sade sütten yapılmış az miktarda peynirle devam edin. Kedinizin sindirim sistemi, kedilerin sindirmesi daha kolay olduğu için inek sütü yerine keçi sütünden yapılan peyniri de tolere edebilir. Ve uzmanlara göre, kedinize zengin olarak tanımlanan herhangi bir mavi peynir veya peynir vermekten kaçınmalısınız.

Yine, bir kedi peyniri beslemek genellikle tavsiye edilmez, ancak kedinize gerçekten biraz peynir vermek istiyorsanız bu öneriler daha iyi seçenekler olarak kabul edilir. Ve evcil hayvanınız peynir yedikten sonra gaz veya ishal gibi herhangi bir semptom yaşarsa, onu evcil hayvanınızın diyetinden tamamen çıkarmak en iyisidir. Diğer pek çok kediye uygun muameleyle, kedinizi iyi hissettirmiyorsa peynire yapışmanıza gerek yok.

Peynir Ne Zaman İşe Yarayabilir?

Kediniz peyniri seviyorsa, veterinerinize, onu cılız kedinizin hap almasını sağlamak için kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. Kediniz, ilaç tedavisine geldiğinde size zor anlar yaşatıyorsa, peynir yardımcı olabilir.

Örnek olarak, bir hapı bir dilim peynire veya hatta biraz krem ​​peynire sarmak, hapı boğazından aşağı indirmek için mücadele etmek zorunda kalmadan kedinizi onu yutmaya ikna etmek için yeterli olabilir.

Bir Kedi Peynirden Ne Zaman Kaçınmalı?

Elbette, peynir ve diğer süt ürünlerini seven ve bu yiyecekleri yemekte sorun yaşamayan kedi yavruları vardır. Ancak kedinize laktoz intoleransı veya peynire alerjisi olmasa bile, tıbbi bir durum teşhisi konmuşsa, evcil hayvanınıza peynir vermeye devam etmenin güvenli olacağını veterinerinizle teyit etmek harika bir fikirdir.

Örneğin, kedinize bir kalp sorunu teşhisi konduysa, veteriner hekiminiz size en iyisinin peyniri diyetinden çıkarmanın olduğunu söyleyebilir. Ayrıca veterineriniz, herhangi bir nedenle sodyum oranı düşük bir diyet yapması gerekiyorsa, kedi peynirinizi beslemeyi bırakmanızı söyleyebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer şey de peynirdeki kalori sayısıdır. Küçük bir miktar peynir bile şaşırtıcı derecede yüksek kalorili olabilir, bu nedenle bu mamayı bir ikram olarak vermek isteyip istemediğinize karar verirken ve kedinizin ne sıklıkta biraz yemesine izin verileceğine karar verirken bunu akılda tutmak akıllıca olacaktır. peynir. Ayrıca, evcil hayvanınızın kalori kısıtlı bir diyette olup olmadığını düşünmeye değer, çünkü sağlıklı bir kiloyu korumak kediler için önemlidir .

Kediler İçin Peynir Hakkında Sonuç

Uzmanlar arasındaki genel fikir birliği, peynir gibi süt ürünlerinin kedigiller için pek uygun olmadığı gibi görünüyor, bu nedenle ilk etapta kedinizi bu yiyecekleri yemeye alıştırmaktan kaçınmanız önerilir. Bununla birlikte, tüylü arkadaşınız ara sıra az miktarda peynir yemekte iyi görünüyorsa ve ishal gibi semptomlara neden olmuyorsa, lezzetli bir tedavi olabilir. Sadece aşırıya kaçmaktan kaçınmanın en iyisi olduğunu unutmayın, bu nedenle ara sıra küçük miktarlara sadık kalın.

Ayrıca, veterinerinizin veya kedi beslenme uzmanınızın, benzersiz kedi arkadaşınızı neyle besleyeceğiniz konusunda değerli bir bilgi kaynağı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, kedinize hangi yiyecekleri vermeniz ve hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa, tavsiye için her zaman bir veteriner hekime danışabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama