Bilgi Bankası

Ocean Protocol Nedir?

0 7

Merkezsiz yapıların otorite müdahalelerine kapalı olması, güven ve gizlilik konusunda beklentileri karşılaması, birçok alana yayılmalarına neden oluyor. Günümüzdeki en önemli unsurlardan olan veriler ve veri güvenliği de, bu yapıların kullanılmaya başladığı alanlardan. Ocean Protocol ile verilerin paylaşılması ve buradan gelir elde edilmesi mümkün hale gelmiştir.

Ocean Protocol ile Veri Paylaşma

Ocean Protocol, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ağ olarak ifade edilebilir. Veri paylaşımı için geliştirilmiş ve veri setlerine erişimin sınırlandırılması için datatoken kullanan bir sistemdir. Verilere erişim sağlamak isteyen kullanıcılar bu tokenları kullanmak suretiyle ihtiyaçlarını etkili olarak karşılayabiliyor.

Ocean Protocol, merkeziyetsiz bir yapıya sahip. Bu özelliği sayesinde gizliliği etkili olarak korur ve verilere ilişkin kontrolün kullanıcılarda olmasını sağlar. Veriler, üçüncü taraf olan bir aracıya emanet edilmez.

Burada genel hatları ile bahsedilen sistemin çalışmasının arkasında, Ethereum blok zincirinde kullanılan akıllı sözleşmeler var. Bu sözleşmeler sayesinde sistem sorunsuz olarak çalışır. Çalışma prensibine bakıldığında üç farklı unsurun olduğu görülür. Bunlar; sağlayıcılar, tüketiciler ve ticari sitelerdir.

Sağlayıcılar, data token üretilmesinden sorumludur ve bu tokenlar ile zincir dışı olan veri setlerine erişim sağlanır. Sağlayıcıların sağlamış olduğu veriler, tüketiciler tarafından satın alınır. Ticari siteler ise bu noktada sağlayıcılar ile tüketiciler arasında gerekli olan bağı kurar. Böylece sistem kusursuz bir şekilde işler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama