Bilgi Bankası

Prostat Kanseri Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat Kanseri hakkında tüm bilgiler.

0 287

Prostat kanseri erkeklerde sık görülen ve erkekler arasında en yaygın görülen kanser türü olmaktadır. Prostat temel olarak erkeklerde bulunan ve ceviz büyüklüğünde bulunan, mesanenin alt kısmında, üreme için etkili olan bir salgı organıdır.

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Prostat kanseri belirtileri arasında idrar yaparken zorlanma, idrar esnasında kanama meydana gelmesi, sertleşme sorunları, boşalma sonrasında görülen ağrı gibi semptomlar etkili olur. Bazı durumlarda ise prostat kanseri gizli bir şekilde gelişir ve neredeyse hiç belirti göstermez. Özellikle 65 yaş ve üzeri erkeklerde sık rastlanır.

Prostat kanseri tedavi yöntemleri arasında ise rutin kanser tedavisi uygulanır. Bu kapsamda kanser hücresinin büyümesinin engellenmesi, kanserli hücrelerin temizlenmesi, buna bağlı olarak robotik yöntemlerin kullanılması amaçlanır.

Prostat kanseri için her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis koyabilmek çok önemlidir. Özellikle kanserin ilk evresinde koyulacak tanı ve tedavi yöntemleri kanserin yayılmasını ve büyümesini engelleyebilir. Fakat son evre olan dördüncü evrede kanser lenf bezlerine ve kemiğe ulaştığı için tedavisi çok daha zor olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama