Bilgi Bankası

Psikotik Bozukluklar Şizofreni

0 35

Psikotik bozukluklar kişinin gerçek ile hayali ayırt edememesi durumu oluşan rahatsızlıklara verilen isimdir. Erken müdahale edilemediği takdirde hem hasta hem de çevresindeki insanlar için hastalık gittikçe zorlayıcı bir hal alır. Hastanın belirtiler fark edildiğinde en kısa sürede psikiyatri tarafından destek alması gerekmektedir.

Psikotik Bozukluklar Nelerdir?

Psikotik bozuklukların en bilindik olanı şizofrenidir. Ama şizofreniyle sınırlı değildir, farklı çeşitleri de vardır. Bunlar:

  • Düşünce ve davranış bozuklukları
  • Halüsinasyonlar
  • Sanrılar
  • Şizofreni
  • Motivasyon kaybı veya ifadede donukluk
  • Düşünce yoksulluğu
  • Toplumdan geri çekilme

Benzeri şeklinde sıralanabilir. Belirtileri bulunsa da teşhis konulabilmesi için kişi mutlaka psikolog ile görüşmelidir.

Psikotik Bozukluk Belirtileri

Psikotik bozuklukların en büyük belirtisi olmayan sesler duymak ve olmayan şeyler görmeye başlamaktır. Bu rahatsızlıklar yüzünden gördüklerimiz ve duyduklarımız sadece hayal ürünümüzden ibaret olsa da beynimiz bize oyun oynar ve gerçek olduklarına inanırız. 

Genelde duyduğumuz ve gördüğümüz şeyler sadece bilinçaltımızın bize sunduklarıdır. Bu durumdan kendi başınıza kurtulabilmek yani iyileşebilmek için bir psikiyatr tarafından kontrol edilmelisiniz.

Psikotik Bozukluk Ne Kadar Sürebilir?

Psikotik bozuklukların çeşitlerinden bahsetmiştik. Çeşitlerine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. Tedavi yöntemleri değiştiği gibi tabi ki tedavi süreleri de yönteme veya hastalığın ilerleme derecesine göre değişir. Bu psikotik bozukluklar şizofreni vb hastalıklar ömür boyu kalıcı bir duruma da gelebilir. 

Tedavilerinde genelde antipsikotik ilaçlar, sosyal destek ve terapi birlikte uygulanmaktadır. Zihinsel bir bozukluk olduğundan dolayı fiziksel tedaviden çok daha uzun bir süreçte tedavi gerektirir. Çünkü insan vücudundan çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bunun için hastanın kendini toparlama süreci de bir o kadar zorlayıcı ve uzun süreli olabilir.

Bizim İçin Doğru Kliniği Nasıl Bulabiliriz?

İnsan psikolojisi çok hassas olduğu için doktor seçiminde de bir o kadar hassas olmalıyız. Sorunu biz yaşıyorsak kendimize veya sevdiklerimize gerçekten ilgileneceklerine inandığımız güvenilir bir klinik bulmalıyız. Bunun için madalyon klinik tercihiniz olabilir. Bu zorlu hastalıklarla mücadele etmek hastalığa yenilmemek için oldukça önemlidir. Madalyon Kliniği güvenle tercih edebilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SGK Rapor Parası Sorgulama