Bilgi Bankası

Yield Farming Nedir? Nasıl Yapılır?

0 8

Kripto dünyasında kazanç elde etmenin farklı yolları var. Yield farming de bunlardan birisi ve doğru stratejiler sayesinde önemli kazançlar elde edilmesine imkan veren bir yöntem. Peki, Yield farming nedir? Nasıl yapılır? Yield farming ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yield Farming Nedir?

Yield farming; likidite madenciliği olarak ifade edilebilir. Kullanıcılar, sahip oldukları kripto varlıklarını kullanarak ödül oluşturmak için bu yöntemi kullanabilir. En basit ifade ile kripto para varlıkların belli süreliğine likidite havuzlarına yatırılması ve bunun karşılığında ödül kazanılması olarak açıklanabilir.

Günümüzde yatırımcıların en fazla tercih ettiği seçeneklerden birisi vadeli hesaplardır. Ellerindeki parayı vadeli hesaplara yatıran yatırımcılar, buradan faiz geliri elde eder. İşte yield farming de genel olarak bu prensibe göre çalışır.

Yield Farming Nasıl Yapılır?

Yield farming yapabilmek için kullanıcıların kripto varlıklara sahip olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan kullanıcılar, likidite havuzlarına kripto varlıklarını kilitliyor ve belli bir süre boyunca kripto paraları ile işlem yapmamayı taahhüt ediyorlar. Bu süre boyunca ilgili havuz kripto varlıkları kullanıyor ve sürenin sonunda kullanıcılara kilitledikleri kripto varlık ile birlikte ödüllerini de veriyor.

Her ne kadar bu işlemi yapmanın basit bir mantığı olsa da, daha fazla kazanç elde etmek için farklı stratejiler geliştirilmelidir. Nihayetinde burada sadece tek bir likidite havuzu yok ve her havuzun ödül sistemi farklı. Bunları dikkate alarak bir strateji geliştiren kullanıcılar, yüksek ödüller kazanabiliyor.

Yield farming için geliştirilen stratejilerin gizli kalması önemli bir detay. Çünkü geliştirilen strateji ne kadar yaygın kullanılırsa, o kadar değersizleşir. Bu da elde edilecek gelirin azalmasına neden olur. Zaten bu durum nedeniyle likidite madenciliği yapanlar, stratejilerini gizli tutuyorlar. Bu hususta, muhabbit.com adresinde daha fazla detay bulabilirsiniz.

Yield farming, farklı riskleri de içeriyor. Eğer kripto varlıklarınızı kilitledikten sonra tokenlarda ani değişimler yaşanır veya sistem siber saldırı altında kalırsa, tokenlarınızı çekmeniz mümkün olmuyor. Böyle bir durumda tokenların değeri düşebiliyor ve bu da size zarar olarak yansıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.